A Fogyasztóvédelemről szóló törvény 2024 elejétől hatályos módosítása jelentősen megerősítette a fogyasztóvédelmi békéltető testületek hatáskörét a fogyasztók érdekeinek védelme érdekében. A békéltető testületek 200 ezer Ft értékhatárig akkor is kötelezhetik a bepanaszolt cégeket, ha azok nem tettek alávetési nyilatkozatot, és módosul az eljárás költségeinek viselése is. A törvénymódosítás miatt az érintett vállalkozások Általános Szerződési Feltételeit és tájékoztatási kötelezettségeit is felül kell vizsgálni.
A békéltető testület a bírósági eljáráshoz képest alternatív, és nem utolsósorban díjmentes vitarendezési fórumot biztosít a fogyasztóvédelmi jellegű viták rendezésére. Az eljárást a károsult fogyasztók kezdeményezhetik, de csak azt követően, hogy a vitarendezésre bizonyíthatóan kísérletet tettek a vállalkozásnál (írásban, e-mailben). Az eljárásnak a megkísérelt közvetlen vitarendezés előfeltétele, az viszont nem, hogy az érintett vállalkozás azt elutasítsa vagy egyáltalán válaszoljon rá. A testület a fogyasztók és a vállalkozások között felmerült vitás ügyek rendezésében segédkezik, és igyekszik egyezséggel lezárni a felek közötti vitát. Határozatot akkor hoz, ha egyezséget nem sikerült elérni.
2023 végéig a békéltető testületek lehetőségei korlátozottak voltak, a kirótt kötelezettségek kikényszeríthetősége pedig a vállalkozások együttműködési hajlandóságához volt kötve. Ez azt jelentette, hogy a fogyasztók hiába tudták bizonyítani panaszuk jogosságát, ha az online boltok és más vállalkozások nem írtak alá alávetési nyilatkozatot, akkor a testületek döntését nem lehetett kikényszeríteni. A testület csak ajánlást bocsájthatott ki, amelynek kikényszerítésére végrehajtást nem lehetett indítani. A 2023 őszén elfogadott és 2024. január 1-én hatályba lépett törvénymódosítás ezért azzal a céllal született, hogy egy konkrét értékhatárig olyan döntés születhessen, amely valóban érdemben rendezi a fogyasztói panaszokat.
A fogyasztóvédelmi törvényben elfogadott legfontosabb módosítás hatása a 2024 előtti állapothoz képest ott mutatkozik meg igazán, hogy a 32. § (ab) pontja alapján, megalapozott fogyasztói kérelemre a békéltető testület – egyezség hiányában – kötelezést tartalmazó határozatot hozhat a vállalkozásokra nézve. A határozat akkor is kötelező, ha alávetési nyilatkozatot nem tettek, de a fogyasztó érvényesíteni kívánt igénye – mind a kérelemben, mind a kötelezést tartalmazó határozat meghozatalakor – maximum 200 ezer Ft.
2024-től ha a vállalkozás a kötelező határozatot vagy a határozattal jóváhagyott egyezséget határidőn belül nem hajlandó végrehajtani, a fogyasztó kérheti a bíróságtól a tanács határozatának végrehajtási záradékkal történő ellátását. Természetesen a vállalkozások bíróság előtt megtámadhatják a határozatot, de ilyen értékhatár esetén ez nem tűnik kifizetődőnek. Az eseti ügyekben a 200 ezer Ft-os határ talán még nem érinti érzékenyen a vállalkozásokat, azonban 2024-től azzal kell számolniuk, hogy bármely fogyasztóvédelmi békéltető testületi eljárás eredményezhet maximálisan 200 Ft mértékű fizetési kötelezettséget, akár sorozatosan is.
A fogyasztók helyzetét és a jogaik érvényesítését több más változtatás is elősegíti. A vállalkozások számára ezek a módosítások a kötelezettségeik bővülését eredményezik.
Költségviselés:
A módosítás lényeges pontja, hogy a fogyasztót semmilyen eljárási költség megfizetésére nem kötelezi a békéltető testület, csak a vállalkozást. A békéltető testületi eljárást a fogyasztók továbbra is díjmentesen kezdeményezhetik, sőt kötelezést tartalmazó határozat esetén az eljárás költségei teljes mértékben a vállalkozást terhelik majd. Amennyiben a testület a fogyasztó kérelmét elutasítja, a felek saját költségeiket viselik, azaz a fogyasztónak semmilyen körülmények között nem kell megtérítenie a vállalkozás költségeit.
Részvételi kötelezettség:
2024-től a békéltető testületek online fognak eljárni és személyes meghallgatást csak a fogyasztó kérelmére tartanak, ahol is a fogyasztóvédelmi törvény 29. § (11) bekezdése alapján a vállalkozás egyezség létrehozására feljogosított képviselője köteles részt venni. Ha a fogyasztó személyes meghallgatást kér, a vállalkozás egyezség létrehozására feljogosított képviselője köteles legalább online részt venni a meghallgatáson. Ellenkező esetben a fogyasztóvédelmi hatóság bírságot szabhat ki.
Területi illetékesség:
2023 végéig országosan 20 békéltető testület működött, amelyhez képest 2024-től összesen 8 békéltető testület az illetékes, egyes vármegyéket összevonva. Az eljárások tekintetében a korábbi 20 helyett 27 helyszínt lehet választani, mivel a fogyasztó kérésére személyes meghallgatásra a megyeszékhelyeken és a nem megyeszékhelynek számító megyei jogú városokban is sor kerülhet.
A vállalkozások számára mindezek a módosítások azt eredményezik, hogy a fogyasztóvédelmi békéltető testületek területi illetékessége nagyobb lett, nehezebb azt kijátszani. A testületek ülését ezzel szemben a fogyasztó országosan több helyszínre is kérheti, és azon a vállalkozásnak legalább online részt is kell vennie. Nem elegendő tehát egy érdektelen szabvány levelet elküldenie. Az alávetési nyilatkozat aláírásának elutasítása 2024-től már csak a 200 ezer Ft-nál nagyobb értékű panaszoknál ad valamiféle mentességet, mivel a békéltető testületek határozata 200 ezer Ft-ig kötelező és kikényszeríthető.