Újabb csapásra készülhet a Meta – óriási pert indítottak ellene az Egyesült Államokban

A Facebook és Instagram közösségi médiák tulajdonosa, a Meta hatalmas perrel néz szembe az Egyesült Államokban. 33 állam fogott össze, és közös keresetükben azt állítják, a Meta tudatosan kihasználja a fiatalok sebezhetőségét, és úgy dolgozta ki az Instagram működését, hogy a tinik függővé váljanak tőle.

Az Egyesült Államokban 33 együttműködő állam mellett további kilenc amerikai állam főügyésze jogi keresetet nyújtott be az Instagram tulajdonos Meta ellen azzal a váddal, hogy az Instagram használata a fiatalok számára depresszióval, szorongással, álmatlansággal járt, miközben zavart okozott a tanulmányaik során és a mindennapi életükben is.  A keresetek szerint a Meta szándékosan olyan módszereket alkalmaz, amely alkalmas a fiatalok figyelmének lekötésére, meggyőzésére, és végső soron egyfajta függőség kialakítására. Állításuk szerint a vállalat jogellenesen gyűjtött adatokat 13 év alatti gyermekekről is, miközben nem adtak megfelelő tájékoztatást a közösségi média használatának kockázatairól, és ezzel hozzájárultak a fiatalok mentális betegségeinek kialakulásához.

A fiatalok védelmében fellépők arra hivatkoznak, a Meta online platformjain a lájkok, a szűrők és az értesítések a tinik számára legveszélyesebb funkciók, amelyek túlzott elvárásokat és függőséget alakítanak ki bennük. A vádakkal szemben a Meta azzal védekezik, hogy 2021 óta bevezetett több, mint 30 beállítási és kijelzőidő-csökkentésére szolgáló funkciót, amely lehetővé teszi, hogy a  felhasználók maguk szabályozzák a platformon töltött idejüket.

Az elmúlt években a Meta sorozatban kapta a büntetéseket, de elsősorban az európai uniós tagországok hatóságaitól. A Facebook, Instagram és WhatsApp online platformok tulajdonosára csak az utóbbi két évben több, mint 1 milliárd euró bírságot szabtak ki az Európai Unióban. Ezek között 2022 szeptemberében az ír adatvédelmi hatóság 405 millió eurós bírságot rótt ki, amiért a cég tizenéveseknek is lehetővé tette, hogy Instagram-fiókot hozzanak létre, amelyek révén aztán nyilvánossá válhatott telefonszámuk és e-mail címük. A mostani kereset azért is figyelemre méltó, mert az Egyesült Államok tagállamainak többsége összefogva indította a cég ellen, miközben az abban bízott, hogy eddigi intézkedései kihúzzák a hasonló vádak alól a talajt.

A fiatalok online platformon töltött idejét és a rájuk leselkedő veszélyeket itthon is rendszeresen vizsgálják. Az NMHH 2023-as kutatása szerint a 10-15 évesek között virágzik a közösségi média, különösen a Facebook-, az Insta- és a TikTok használata. A fiatalok kétharmada aktív a Facebookon, de egyre erősebb körükben a TikTok-jelenlét is, minden második-harmadik gyerek rendszeresen posztol. Az érintett korosztály tagjai ráadásul naponta átlagosan 2-3 órát töltenek az online világban, nagy részét éppen a Meta közösségi média platformjain.

Facebook
Twitter
LinkedIn