ÚJABB ÁTALAKULÁS A MŰHOLDAS TV PIACON – VÉGLEG KISZÁLL A TELEKOM

A Magyar Telekom végleg megszünteti műholdas tv szolgáltatását. Még 2022-ben jelentette be, hogy újabb előfizetőket már nem vállal ezen a platformon, de a szolgáltatást határozatlan ideig még fenntartja, most a lekapcsolás idejét is kihirdette.

A Magyar Telekom két évvel ezelőtt, 2022. január 21-ével vezette ki kínálatából a műholdas tévé szolgáltatását, a Sat TV-t. Azóta új előfizető erre nem, csak IP-alapú szolgáltatásra köthetett szerződést. Természetesen a vállalat már meglévő műholdas tv előfizetői továbbra is használhatták a szolgáltatást, az azonban nem volt látható, hogy pontosan meddig. Most már ismert a végdátum is: 2025. január 28.

A Telekom tányéros tv szolgáltatásának felszámolásával érintett ügyfelek természetesen nem maradnak ellátás nélkül. A lakóhely szerint, az elérhető sávszélesség és a telepíthetőség függvényében, vagy a Telekom IPTV, vagy a mobilhálózaton elérhető TV GO szolgáltatását választhatják az előfizetők. A cég korábbi műholdas tv szolgáltatáscsomagjai azonban, a szolgáltatással együtt, végleg megszűnnek. A SAT TV élt 15 évet (2008-2025), béke poraira.

Magyarországon a műholdas tv az 1980-as évek második felében kezdett terjedni, miután megjelentek az első hazai vevőegységek. A rendszerváltoztatást követően aztán széles körben elérhetővé vált mind a szolgáltatás vételéhez szükséges tányér vagy parabola antenna, mind a fejlett tv készülékek sora. A szolgáltatás népszerűsége kb. 2010-re érte el csúcsát, amikor a négy magyarországi műholdas tv szolgáltatónak 900 ezer felett volt az előfizetői köre. A digitális kábel tv és IPTV terjedésével azonban leáldozott ennek a szolgáltatásnak, és napjainkra lefeleződött a használók száma.

Szintén tányéros, de nem műholdas tv szolgáltatás volt az Antenna Hungária (AH) AM-Mikró szolgáltatása. Az AM-mikró rendszer még 1987-ben indult azzal a céllal, hogy a fővárosi hotelekben elérhetők az idegen nyelvű tv csatornák. A szolgáltatást 1989-től a lakossági előfizetők is igénybe vehették, és ekkor lett megszokott Budapesten és környékén a háztetőkre és korlátokra kvázi vízszintesen telepített parabola antennák látványa. Az ezredfordulón kapta a megújult szolgáltatás az AntennaMikro márkanevet, de néhány évvel később, 2005-ben teljesen megszűnt ebben a formájában.

A magyarországi műholdas tv piacon idén ez már a második jelentős fejlemény, miután a 4iG Nyrt-hez tartozó DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. idén nyáron 150 tányéros tv előfizetőt vásárolt a Direct One-tól (az ügyletről nyári posztunkban számoltunk be). A DIGI Kft. 2024. július 26-án írt alá adásvételi szerződést a Direct One tulajdonosával, a Canal+ Luxembourg műholdas televíziószolgáltató vállalattal és hazai leányvállalataival, az Eviso Magyarország Kft-vel és a Canal+ Distribution Hungary Kft-vel. A piacvásárlás a mintegy 150 ezer műholdas tv előfizetőre fókuszál, más platformra nem terjed ki. A Telekommal ellentétben a 4iG egyelőre nem tervezi a műholdas tv szolgáltatása kivezetését: ígérete szerint az ex-Direct One előfizetők is változatlan formában és tartalommal vehetik majd igénybe a televíziószolgáltatásukat.

Összességében elmondható, hogy napjainkra a műholdas tv nehezen képes minőségben és tartalomban versenyezni a fejlett IPTV szolgáltatással, különösen azokon a területeken, ahol az IPTV-hez szükséges internet kapcsolat sebessége megfelelő. Márpedig a nagyon nagy sebességű hálózatok (VHCN) fejlesztése a hazai lakosság több mint 84%-t fedi le, és 2030 végére ez az arány közelít majd a teljes lefedettséghez. Természetesen ez nem jelenti, hogy a tányéros tv értelmét veszti, hiszen nyaralókban, vagy lakott területektől távol eső, nagy sebességű vezetékes és vezeték nélküli internettel (VHCN, 5G) rosszul ellátott területeken továbbra is jó szolgálatot tehet, ameddig még marad igény a hagyományos tévézésre.

Facebook
Twitter
LinkedIn